SULAMA SİSTEMLERİ

Her sulama sisteminin kendine özgü avantaj ve dezavantajların olduğunun bilincinde olmanız gerekir. Bu artı ve eksiler manuel ya da otomatik sulama sistemine göre de değişkenlik gösterir.

Otomatik Sulama Sistemi Nedir?

Sulama Sistemi Bitkilerin İhtiyacı Olan Suyu ,

Belirli Periyotlar İle Vermenize Olanak Sağlayan Sistemdir.

 

Manuel Sulama Sistemi Nedir Nasıl Uygulanır ?

Hem pratik hem düşük maliyetli olan bu yöntemde  manuel sulama sistemidir.Uzun bir hortum ve akan bir musluk dışında başka herhangi bir şeye gerek yoktur. Hortumla sulama, rastgele bir toprak durumu probleminiz veya doğrudan nem uygulamasına ihtiyaç duyan bitkileriniz olduğu takdirde gayet etkilidir. Ancak geniş çim alanları sulamak o kadar kolay olmaz. En büyük dezavantajı ise elle yapılıyor olmasıdır. Zira bu sebeple çok zaman alır. Üstelik otomatik sulama sistemiyle kıyaslandığında bir hortumun yaydığı su miktarını ölçmek ve kontrol etmek imkansızdır. Yani otomatik bir sisteme oranla çok daha fazla su harcıyor olabilirsiniz.

Otomatik Sulama Sistemleri Nasıl Uygulanır?

Metrekare veya hektar ölçülerine göre öncelikle keşif ve oluk tasarımları yapılır. Uygulama alanlarında, toprağın yapısı ve temel özelliklerinin yanı sıra yetiştirilecek ürünlerin genel özelliklerine göre oluklar açılır. Ana boru hatları, yan boru hatları gibi tüm alana borular döşenir. Görünüm açısından da kalite sağlayan otomatik sulama sistemleri, toprağın yüzeyine değil açılan oluklar ile toprağın al kısmında dizilim edilir.

Reel Sulama Sistemleri kalite ve güvenini sunarak, otomatik sulama sistemi tasarımlarında, montaj aşaması sonrasında izolasyon işlemini tamamlıyoruz. Böylelikle, uzun ömürlü kullanım konforu ve güvenli kullanım avantajı elde edebilirsiniz.

Uygulanan sulama sistemi özelliklerine göre sulama başlıkları monte edilir ve kontrolleri sağlanarak kurulum yapılır. Şayet kullanılacak sensör sistemleri veya akıllı sulama sistemi çeşitleri var ise tasarımları ve kurulumları yapılır. Kullanıma hazır şekilde eksiksiz olarak sunduğumuz otomatik sulama sistemleri, tüm yeşil alanlarda, tarla, sera, bahçeler, bağ ve özel- kamusal alanlarda verimli ve nitelikli yeşil alanlar elde etmenizi sağlar.

 

Çim tohumu ekimi ve Çimlendirme

Toprak zayıf ve kumluysa içerisine 7 cm kalınlıkta hayvan gübresi eklenir. Hayvan gübreleri; inek hatta tavuk gübresi bile kullanılabilir. Bu toprağın verimini arttıracak ve çimler daha gür çıkacaktır.

Toprağın üzerindeki atık maddeleri çim tohumunu ekmeden önce tırmık yardımıyla temizlenir. Kürek kullanarak toprak seviyesi eşitlenir. Aksi taktirde ekilen çim tohumlarının bir kısmı altta bir kısmı üstte kalabilir.

Kalan taşlar temizlenir. Tekrar tırmık yardımıyla toprağın yüzeyini düzeltilir.
Bu işlemleri birkaç kere tekrarlanır. Yüzeyde 2 – 3 cm lik ince toprak katmanı olması çok önemlidir. Ekim sırasında mükemmel sonuç almak için, bu düzeltme işlemi özenle yapılmalıdır. Toprağı hazırlama işlemleri güneşli bir günde ve kuru toprak üzerinde yapılmalıdır. Daha sonra Çim tohumu ekimi yapılmalıdır. Toprak yüzeyi silindir ile sıkıştırıldıktan sonra sulamaya geçilmelidir.  Mart, Haziran, Temmuz, Ağustos aylarında ancak hava şartları uygun olduğu takdirde ekim yapılabilir.

Profesyonel Ekipler ile Çalışmak İster Misiniz?

Her bir bahçe, yapı birbirinden farklıdır, farklı olmalıdır. Buna peyzajın bir kişiliği tarzı olmalı da diyebiliriz. Bir yerde uygulanan peyzaj çalışmaları sizin alanınız için büsbütün uygun olmayabilir. Bu durumda kendi alanlarınız için yeni peyzaj çalışması istemelisiniz. Ve her bir bahçe düzenleme işlemi bahçeye özgü olmalıdır.